Mistrovství ČR dorostu, juniorů a juniorek Praha 2018

O víkendu se výprava hradišťských atletů zúčastnila Mistrovství dorostu, juniorů a juniorek, které se konalo v Praze na stadionu Dukly Praha. Do Prahy na Julisku odjelo již v pátek 8 atletů, aby se pokusili na vrcholu sezóny, tzv. „Gigantu“, zúročit to, co od zimy natrénovali.

V pátek v podvečer se výprava přesunula z Uh. Hradiště do Prahy a ještě si stihla střihnout na stadionu krátkou rozcvičku a seznámení se s prostředím. Vrhačky měly mít svou soutěž v kladivu v centru města v Riegrových sadech a i ony v pátek stihly své seznámení s kruhem.

Na víkend nebylo hlášené úplně ideální počasí, ale Juliska se ukázala atletice velmi nakloněna. Teploty nepřekročily hranici 17-ti stupňů a v celé Praze foukal velmi silný vítr. Na stadionu však pofukovalo jen velmi málo a ve skokanských sektorech téměř vůbec.

Sobotní program, z pohledu našich atletů, zahájily juniorky Karolína Klišíková s Blankou Tomáškovou. Kladivářky soutěžily na stadionu Sokola Královské Vinohrady a odhazovaly své náčiní směrem k žižkovskému vysílači. Úvod soutěže ovšem vůbec nevyšel jedné z velkých kandidátek na medaili, Blance Tomáškové. Ta své náčiní poslala dvakrát mimo výseč a jednou do ochranné sítě, což znamenalo konec nadějí. Naštěstí měl trenér Jan Horák v soutěži ještě Káju Klišíkovou, která podporována přímo na místě rodiči, dokázala kladivo hodit do bronzové vzdálenosti 48.67 m.

 

Na hlavním stadionu vstoupila do soutěží jako první Simona Vydržalová, kterou čekalo hned na úvod finále na 1500 m juniorek a poté za hodinu a půl rozběh na 800 m. Ve finále na 1500 m se Simča musela po většinu běhu prát sama, protože nenašla v soupeřkách nikoho, kdo by běžel jejím tempem. Kandidátky na medaile si běžely své tempo a tím nebyl závod příliš kontaktní, což by Simči vyhovovalo nejvíc. Simča je ale bojovnice, a tak čas pod 5 minut (4:58.69) stačil na výborné 7. místo.

Po velmi krátkém odpočinku se pak těsně po poledni Simča postavila ještě na start rozběhu na 800 m, ve kterém doběhla na 5. místě v čase 2:22.57. Na postup do finále to sice nestačilo, ale celkové 10. místo na Mistrovství ČR není rozhodně zklamáním.

Do odpoledního programu prvního dne vstoupily ve stejnou dobu diskařky Kája Klišíková s Blankou Tomáškovou a v dálkařském sektoru nastoupil dorostenec Kuba Kunt.

Kuba Kunt se hned od začátku soutěže v dálce zařadil na 4. místo za další favority soutěže. V předposlední a poslední sérii se dokázal zlepšit až na 662 cm, ale na zlepšení to nestačilo. Od medaile ho tak dělilo 7 cm.

Po dopoledním zklamání se Blanka Tomášková pustila do boje v disku juniorek. V soutěži ji doprovodila opět i Kája Klišíková. Během soutěže se porouchalo měřící zařízení, shodou okolností právě po hodu Blanky, které tak byl umožněn nový pokus, kterým hodila svůj nejdelší soutěžní pokus 42.50 m, čímž se zařadila na průběžné 3. místo. V posledním pokusu se ale dokázala zlepšit vítkovická Přečková, která tak Blance přisoudila nepopulární „bramboru“. Kája Klišíková diskem hodila 30.21 m, a to na postup do finále nestačilo. Obsadila tak celkové 12. místo.

Poté již měli přijít na řadu „chrti“ ze skupiny Ivana Resslera. Bohužel od rána chodily z hotelu na stadion nepříznivé zprávy ohledně zdravotního stavu Kubíka Majerčáka. Toho postihly zažívací problémy, a tak bylo čím dál víc zřejmé, že Kubík nepoběží a také to, že bude muset být odhlášena štafeta, kterou kluci měli běžet.

Nakonec tedy zůstali v odpoledních kvalifikačních bězích pouze Tom Zajíc na 400 m dorostenců a Kolja Romanchenkov na 400 m překážek juniorů. Tom byl jednoznačným favoritem na postup do finále a Kolja také netajil své cíle, tedy postup do finále, kde se chtěl poprat o co nejlepší umístění.

Tom Zajíc svůj běh sice nevyhrál, skončil druhý v čase 50.76 s, ale to bylo pouze tím, že si posledních 50 m hlídal postupovou pozici.

Kolja Romancehnkov rozběhl svůj rozběh vlažněji, ale bojoval a dostalo se mu odměny. Postoupil do finále na čas 56.26 s a mohl se tak těšit na nedělní finále.

Neděle byla plná očekávání, protože jsme měli několik vážných kandidátů na medaile. Ustojí Tom Zajíc s Kubou Kuntem role favoritů? Co předvede Blanka v kouli po sobotní smůle? Překvapí ve finále Kolja nebo Terka Řezníčková ve finále oštěpu?

Jako první šla do boje Terka Řezníčková v oštěpu juniorek. Pod dohledem trenéra Roberta Sklenáře a také s podporou nejbližší rodiny. Terka hned prvním pokusem začala velmi solidně hodem 38.79 m. Hod stačil na postup do užšího finále mezi nejlepších 8 juniorek ČR. Terka se už ale nezlepšila, a tak obsadila celkové 8. místo.

Ještě před polednem vstoupila do koule juniorek, své poslední disciplíny na MČR, Blanka Tomášková. Bylo vidět, že Blanka chce uspět a odvézt si medaili. Navíc pořadatelé nepustili koulařky na stadion, a tak musely házet v ústraní v rohu areálu až za rozcvičovacím stadionu. Od začátku bylo jasné, že favoritka Denisa Přečková si půjde za titulem a Blanka za svou vytouženou medailí. Nakonec to Blanka zvládla a hned čtyři její nejdelší pokusy by stačily na konečnou 2. příčku, přičemž ten nejdelší měřil 12.88 cm.

V pravé poledne začala výška dorostenců, kde byl jedním z favoritů na titul i Kuba Kunt. Do soutěže nevstoupil čistě, když svůj základ 184 cm musel skákat až na druhý pokus, ale další dvě postupné výšky skákal čistě. Když dal na druhý pokus 197 cm, bylo jasné, že si odveze medaili. Podle předpokladů zůstal Kuba v soutěži o medaile s olomouckým Jonášem Pospíšilem a plzeňským Honzou Štefelou. O stříbru se rozhodlo na výšce 204 cm, kterou Kuba na rozdíl od Štefely zdolal na třetí pokus. Pospíšil dokázal překonat ještě 206 cm a bral zlato.

Ve 12.40 hod. přišlo na řadu finále na 400 m překážek juniorů a Kolja Romanchenkov. Již před startem bylo na Koljovi zřejmé, že bude chtít uspět za každou cenu. Z bloků vystřelil jako šíp a ještě třetí překážku přeskakoval jako jeden z prvních. Na protilehlé rovince klukům foukl trochu protivítr, což Koljovi vzalo trochu sil, ale rozhodně nic nevypustil a bil se až do cíle, kam doběhl v čase 56.10 s na krásném 7. místě, ke spokojenosti trenéra i své.

To nejlepší ovšem přišlo na závěr! Borci z hotelového pokoje 806 šli svá finále až odpoledne a udělali celé výpravě obrovskou radost.

Nejprve Tom Zajíc nastoupil do finále na 400 m. „Zajda“, běžící v 7. dráze, svůj boj zvládl parádně. Až do cílové rovinky byli borci vyrovnaní, ale poté Tom zatáhl a všem ukázal záda. Dorostenecký mistr ČR na 400 m proběhl cílem v čase 49.75 s a mohl jít dávat rozhovory pro streamový přenos.

Jako poslední šel do své třetí disciplíny na mistrovství Kuba Kunt. V trojskoku patřil jednoznačně mezi favority. Ihned prvním pokusem přeskočil 14 m a šel do čela soutěže. Tam vydržel až do čtvrtých pokusů, když jej přeskočil kolínský Dominik Holub pokusem dlouhým 14.13 m. Kuba si ale schoval svůj nejdelší pokus až na úplně poslední skok v soutěži, kterým za mohutného povzbuzování zbytku výpravy, skočil 14.31 m a stal se dorosteneckým mistrem ČR.

Na závěr je potřeba zmínit nejen celkový počet získaných medailí (2-2-1), ale také to, že každý s hradišťských atletů se podíval v některé své disciplíně do užšího finále, což je na Mistrovství ČR jistě krásný výsledek.

Atletům velká gratulace a poděkování všem trenérům za jejich čas a snahu.

Výsledky:zde

Foto:zdroj: cpa, www.jojka.cz

Print Friendly, PDF & Email
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je P. K.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *