European Kids Athletics Games Brno 5. – 9. 9. 2021

Na evropských hrách dětí, které už 16 let pořádá na stadioně v Brně Čiba Nezdařil, se letos představila početná výprava atletů Slovácké Slavie. Hradišťáci si tak měli možnost změřit síly se stejně starými závodníky ze Slovinska, Maďarska, Polska, Ruska, Malty a řady dalších zemí.

Běžkyně a běžci

Nejvíce svěřenců do sportovního areálu VUT přivezl Ivoš Ressler. Z holek to byla dlouhonohá gazela Markéta Prášilová, která se přestavila v běhu na 60 m a zkusila si i nepopulární třístovku. Nejkratší sprint s přehledem vyhrála v čase 7,97 s a na třístovce si zaběhla osobní rekord 41,96 s. Škoda, že z toho nebyla medaile, Makyně utekla o pouhou jednu setinku.

Ani Adélka Fusková se na šedesátce neztratila. Byla trochu smutná, protože se nedostala do finále A, ale trenér ji nahecoval tak, že finále B vyhrála, a to ve skvělém novém OR 8,12 s.

Její sestra Terezka tradičně perlila v běhu na 1 500 m. Od startu se zkušeně vezla za vedoucí závodnicí a toto umístění si udržela až na cílovou čáru. Terka běžela jak o život a jako řada dalších si posunula svůj nejlepší výkon (4:50,36 min.). Zlepšit osobáček na 42,79 s se jí povedlo i v běhu na 300 m.

Na třístovku nastoupila ještě Klára Kolajová. Napodobila své týmové kolegyně a také si vylepšila svůj osobní rekord (43,86 s).

Nejmladší účastnicí z našeho oddílu byla Monča Železníková (ročník 2008). Tato drobná útlá dívka klame tělem. Na dráze je jako drak a to předvedla i v běhu na 800 m, kde se ve vynikajícím OR 2:27,69 min. umístila čtvrtá v pořadí.

Největší počet disciplín v Brně absolvoval Ondra Mezulianik. Ve všech si vylepšil osobní maxima a jeho nejhorším umístěním bylo druhé místo. Z běhů jsme ho mohli vidět na šedesátimetrové a třísetmetrové distanci. Zvítězil ve finále B na 60 m (7,78 s) a bral stříbro na třístovce (37,80 s). A ještě pomohl štafetě na 4 x 300 m ve složení Prášilová – Mezulianik – Fusková T. – Meindlschmid ke krásnému druhému místu. Kromě Peti Meindlschmida si všichni jmenovaní zaběhli v neděli i individuální třístovku, o to víc musíme jejich výkon ve štafetě ocenit.

Skokan Peťa Meindlschmid se skvěle prezentoval v běžecké disciplíně na 60 m a ukázal, že se může měřit i se specialisty, když skončil celkově třetí (7,25 s).

Skokanky a skokani

Členové tréninkové skupiny Jirky Brázdila si to tentokrát rozdali v dálkařském a výškařském sektoru.

Klárka Škrabalová odložila na chvíli tyč a místo toho, aby se snažila skončit co nejvýš, snažila se tentokrát skočit co nejdál. Na dálkařském rozběhu se bohužel nemohla srovnat a nepodařilo se jí postoupit do užšího finále.

Kvalifikační skupinu B ve skoku do dálky vyhrála Klára Kolajová, na finálovou osmičku to ale nestačilo.

Zato skokanům se dařilo. Už zmiňovaný Petr Meindlschmid si pověsil na krk hned dvě zlaté medaile ve skocích do dálky (671 cm) a do výšky (190 cm). Peťa je ohromně talentovaný skokan, který letos už předvedl dálkařské skoky za sedmimetrovou hranici. Je škoda, že se o něho musíme dělit s fotbalem, ve kterém je také výborný.

Univerzál Ondra Mezulianik se v písku také nenechal zahanbit a doskákal si pro stříbro ve výborném OR 575 cm.

Vrhač

Jediným vrhačským zástupcem na závodech byl svěřenec Roberta Sklenáře oštěpař Štěpán Šípek. Od Štěpána se čekal velký výkon, protože zatím neokusil hořkost porážky v žádném závodě a jeho hody jsou vždy velmi daleké. První tři místa si v nabité soutěži nakonec odvezli Češi. Štěpán předvedl pět dalekých pokusů, z nichž nejdelší měřil 63,34 m, což znamenalo vylepšený osobní i oddílový rekord. Třešničkou na dortu bylo, že zlatou medaili přebíral z rukou olympijského vítěze v desetiboji a výborného oštěpaře Roberta Změlíka.

Závěrem

EKAG je pro mladé atlety a jejich rodiče vždy velkou a slavnostní událostí. Když je úsilí trenérů a atletů korunováno nějakou tou medailí, je to o to radostnější podívaná. A letos to byly medailové žně. Předvedené výkony jsou určitě dobrým příslibem pro nadcházející MČR žactva v Mladé Boleslavi 18. – 19. září. Budeme držet palce.

Print Friendly, PDF & Email
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je L.B.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *