Hodnocení družstva žen za rok 2021

1. kolo I. ligy žen – 12. 6. 2021 – Olomouc

Ženské družstvo vstoupilo do sezóny ve velkém stylu. Už v prvním kole vybojovalo díky 182 bodům druhé místo hned za Opavou a byl to náš nejúspěšnější závod sezóny.

V počtu získaných bodů všem odskočila Blanka Tomášková, která vyhrála tři disciplíny a ve vrhu koulí předvedla velmi kvalitní výkon 14,73 m, který jí zajistil splněný limit na ME do 22 let v Tallinu.

Za zmínku určitě stojí výkony všech našich kladivářek v čele s Blaženkou, které v jediné disciplíně nasbíraly neuvěřitelných 46 bodů.

Vítězstvím se mohla pochlubit také Adéla Müllerová v oddílovém ženském rekordu 43,39 m, který v sezóně vylepšila až na 46,98 m a trenér Robert Sklenář si chrochtal blahem.

Naše nejlepší skokanka do písku Jana Polášková nedala šanci dálkařkám, aby se neřeklo, v trojskoku před sebe pustila aspoň jednu soupeřku.

Stejných umístění dosáhla Žofia Naňová – zvítězila na patnáctistovce a druhá byla na osmistovce.

Na poloviční trati doběhla druhá Karolína Mitanová, která rovněž výrazně pomohla třetímu místu krátké štafety ve složení Polášková, Prášilová, Juráková, Mitanová.

Žákyně Markéta Prášilová a Tereza Fusková se dostaly v 1. kole do nejlepší běžecké osmičky – Markéta na stovce v osobním rekordu 12,44 s a Terezka v běhu na 1 500 m také v osobním rekordu 4:51,01 min. Ten jí vydržel jen do závodu v Mladé Boleslavi, kde proběhla tuto trať za skvělých 4:47,31 min.

2. kolo I. ligy žen – 3. 7. 2021 – Uherské Hradiště

Prázdninové kolo v našem svatostánku se vydařilo. Počasí bylo ideální a výkony také nebyly k zahození.

Svěřenkyně Jana Horáka to zase všem natřely. Bláňa vyhrála disk, kouli a v kladivu ji porazila pouze její oddílová kolegyně Martina Hudáková parádním výkonem 52,66 m. Hned za tyto dvě borkyně se zařadila Kája Klišíková. Bodovaly i všechny další vrhačky, které do soutěže nastoupily – Venďa Lapčíková v kladivu a disku, Vikča Stašková v kladivu, disku i kouli a Natka Nagyová v kladivu. Kladivářské finále vypadalo jako trénink hradišťaček, protože kromě sedmého místa holky obsadily všechny finálové pozice.

Pískomilce Janě Poláškové trenér Jirka Brázdil objednal maximální dovolenou podporu větru a Janča si tak vylepšila osobák na 589 cm. K tomu ještě přidala bronz v trojskoku a zapojila se i do naší jediné štafety na 4 x 100 m, kde spolu s trojicí Juráková, Mitanová a Prášilová vybojovala pro družstvo osm bodů.

Výhody domácího prostředí využily také oštěpařky. Áďa Müllerová se už dávno zařadila mezi klíčové závodnice družstva a vybojovala očekávané prvenství. Slovenská závodnice Barča Mokrá vyházela třetí místo a rázem jsme měly 19 bodů.

Kája Mitanová se na čtvrtce vyvezla za Barborou Malíkovou a stejně jako v Olomouci proběhla cílovou čáru na ceněném druhém místě. Bodovala i na dvoustovce.

Na domácí půdě jsme nasbíraly 169 bodů, a to nám zajistilo účast v I. lize i pro rok 2022. Do posledního kola jsme tak mohly nastoupit v klidu.

3. kolo I. ligy žen – 21. 8. 2021 – Břeclav

Bodový přísun v tomto kole byl sice nejhorší, ale nakonec stačil na třetí místo v tabulce a stejného umístění jsme dosáhly i v celkovém hodnocení.

V Břeclavi týmu chyběla důležitá závodnice Karolína Mitanová. (Vele)úspěšný ???? trenér Ivoš Ressler ji ze závodu rád omluvil, protože MS juniorů v Nairobi je určitě větší trhák než liga na jižní Moravě.

Blanka Tomášková vyhrála svůj trojlístek kladivo – koule – disk a potvrdila status nejužitečnější atletky Slovácké. Vrh koulí se jí podařil nejvíc, protože si zde posunula své osobní maximum na 14,86 m. V hodu kladivem holky zase soupeřkám vytřely zrak, protože našich pět kladivářek se seřadilo na prvních pěti místech. Druhá skončila Marťa Hudáková a třetí Venda Lapčíková, která bodovala i v kouli.

Oštěpařský sektor ovládla Áďa Müllerová, kterou nerozhodil ani bolavý palec. Adéla měla výbornou celou sezónu, zažila hodně vítězství a vylepšila si osobní maxima v oštěpu 500 g i 600 g.

Na středních tratích nás opět podržela Žofka Naňová druhým místem na 1 500 m a třetím na 800 m.

Slovenským posilám se tuzemské závody líbí, protože ani sedmihodinová cesta do Břeclavi neodradila Barču Mokrou a odměnou jí bylo osm bodů za krásné třetí místo v hodu oštěpem.

Trocha statistiky

Soupiska čítala 28 atletek, 19 z nich v lize závodilo pravidelně.

Celkový počet bodů v individuálních disciplínách

Bodující v individuálních disciplínách ve všech třech ligových kolech

Tomášková, Polášková, Lapčíková, Müllerová, Hudáková, Stašková, Mokrá, Klišíková, Prášilová, Škrabalová, Juráková, Zlatníková.

Body v jednotlivých kolech a umístění v průběžné tabulce

  1. kolo     2. m     182 bodů
  2. kolo     3. m     169 bodů
  3. kolo     3. m     161 bodů

Celkové pořadí v I. lize žen

Co nás čeká

V letošním roce jsou vypsána čtyři kola, jak tomu bývalo v době předcovidové.

  1. kolo                 14. 5.               Opava
  2. kolo                 28. 5.               Olomouc
  3. kolo                11. 6.               Uherské Hradiště
  4. kolo                 20. 8.               Břeclav

Účast nám letos opět přislíbily slovenské atletky Barča a Žofka a k nim přibude nová tvář – sprinterka Viktória Strýčková. Ve vrzích se naopak budeme muset obejít bez Martiny Hudákové, která čeká dalšího potomka a slibně rozjetou atletickou kariéru bohužel ukončila Natka Nagyová. Alespoň částečně nahradit se je pokusí hostující kroměřížská oštěpařka a diskařka Hanka Kleiblová.

Rok 2021 byl opravdu mimořádný a o hradišťských atletech bylo bez nadsázky slyšet po celé republice. A byli i vidět – v televizi, v novinách, na webu, na sociálních sítích, při přijetí starostou na MÚ, při předávání cen na Slováckém běhu. Je to dobře, protože taková sezóna už se nemusí nikdy opakovat a měli bychom své úspěchy umět náležitě prezentovat.

Jsou to úspěchy nejen jednotlivých atletů, ale také výborných trenérů Ivana Resslera, Roberta Sklenáře, Jana Horáka a Jiřího Brázdila. Bez nich by nebylo nic.

Vzhledem k tomu, že ženské družstvo je už delší dobu v I. lize stálicí a loni jsme skončily nejhůř na třetím místě, měly bychom si stanovit trochu odvážnější cíl než jen setrvání v soutěži. V letošní sezóně se proto pokusíme z druhého místa postoupit do baráže o extraligu. Prosím proto všechny závodnice, aby se snažily absolvovat všechna čtyři kola a předvést na stadioně to nejlepší.

Všem přeji pevné zdraví a abychom se alespoň trochu přiblížili loňské super sezóně.

Print Friendly, PDF & Email
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je L.B.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *