Pět medailí z MČR do 22 let

Sobota

Jako první se na univerzitním stadionu představila Blanka Tomášková v hodu diskem. „Hlavně, ať neprší“, přála si Bláňa před zahájením soutěže. Trenér Honza Horák byl se žáky ve Zlíně, a tak se náš šestičlenný tým „nediskařů“ snažil Blance aspoň trochu poradit. Bláňa házela v dobrém rozpoložení a už od prvních pokusů se držela v popředí startovního pole. Ve finále vypadal nejlíp čtvrtý pokus, který by určitě stačil na medaili, bohužel ale skončil v síti. Blanka se pátým hodem stihla zlepšit na 43,28 m a pak to začalo. Spustil se déšť, začaly padat kroupy a diskařky musely čtvrt hodiny čekat pod stanem, než se počasí umoudří. Přesně to si Blanka nepřála. Mokrý kruh a klouzavý disk daly dohromady přešlap a páté místo v konečném pořadí jí tak zůstalo.

Trochu náročnější program zvolil trenér Ivoš Ressler pro Peťu Bachana. Nejdříve absolvoval rozběh na 400 m, kde skončil sedmý časem 50,68 min., což na finále nestačilo. Peťa byl ale se svým výkonem spokojený a k rozběhu na dvojnásobně dlouhou trať nastupoval v naprosté pohodě. Dlouho to vypadalo, že se bude opakovat scénář ze čtvrtky, ale na cílové rovince Peťa zařadil druhou rychlost, cíl proťal na třetím místě a časem 1:55,97 min. se kvalifikoval do nedělního finále.

Stejnou trať si zaběhla Terezka Fusková, i když ve čtvrtek to ještě vypadalo, že vůbec nenastoupí, protože má už delší dobu problém s bolavou nohou. Terka statečně bojovala až do konce a v rozběhu nakonec skončila sedmá. Po závodě se svěřila trenérovi, že ji noha stále pobolívá. Na běhu bylo znát, že bolesti uhýbá. Důležitější než postup do finále teď bude odpočinek, aby se Terka zase dala brzy dohromady.

V sobotu proběhl závod v troskoku mužů, kde startoval Kuba Kunt. Letos ještě v dresu USK, ale bereme ho pořád jako hradišťáka. Celé naše osazenstvo v hledišti tak Kubu roztleskávalo a posledním pokusem se mu podařilo dolétnout až na 15,82 m a víc než o metr za sebou nechat druhého v pořadí Michala Kulhánka z Atletiky Stodůlky. Z mistrovského titulu našeho odchovance jsme měli obrovskou radost.

Neděle

Nedělní program zahájila už v deset ráno Blanka Tomášková. Hod kladivem byl napínavý až do konce. Bláňa do finále postupovala ze třetího místa a držela si svou pozici až do předposledních pokusů, kde se zlepšila Tereza Holcová a přehodila naši vrhačku o 34 cm. To si ale hradišťská lvice nenechala líbit a ihned vrátila útok. Blaženka ty páté pokusy prostě umí. Hodila 57,22 m a vzala si zpět bronzovou medaili.

Potom už šlo všechno v rychlém sledu a my jsme nevěděli, kam se dívat dřív. Nejprve do dálkařského sektoru nastoupila Jana Polášková. Janča zaostala za svým letošním nejlepším výkonem téměř o půl metru a na dlouhonohé soupeřky 529 cm nestačilo. Trošku se trápila na rozběhu, měla rozhozenou techniku, a navíc nedávno změnila trenéra. Tak příště už se snad všechno sejde a bude to zase naše stará dobrá Janča.

Souběžně s dálkou probíhal vrh koulí, do kterého výrazným způsobem zasáhla Blanka Tomášková. Už v rozhazování posílala náčiní za čtrnáctimetrovou lajnu a živila v nás naději na další medaili. Vítězství Katrin Brzyskowské bylo víceméně jasné, ale o další medailové pozice se předpokládal boj. Olomoucké Martině Mazurové se nedařilo, zaznamenala čtyři přešlapy a usnadnila tak Blance zisk stříbrné medaile, kterou vybojovala opět pátým pokusem, když o 30 cm porazila právě Mazurovou výkonem 14,36 m.

Peťa Bachan si užil poslední start v hradišťském dresu ve finále běhu na 800 m a splnil trenérův cíl. Čas 1:55,99 min. byl jen kousek od osobního rekordu a se sedmou příčkou byli oba také spokojeni.

Na oštěpařském rozběhu už se mezitím připravovala Adéla Müllerová. V závěru sezóny měla formu, tak jsme byli plni očekávání, jestli ji potvrdí i na mistrácích. Áďa si počínala zkušeně. Už prvním pokusem hodila zajišťovák. Zároveň splnila úkol od trenéra Roberta Sklenáře, aby hodila ještě dál a měla na poslední tři pokusy dobrou výchozí pozici a největší soupeřky za sebou. Házela výborně, čtvrtým pokusem si vylepšila osobní rekord na 49,22 m a potvrdila svou průběžnou druhou příčku v soutěži. Na vítěznou Koktavou to nakonec nestačilo, ale radost ze stříbrné medaile, ženského oddílového rekordu a porážky kvalitních soupeřek byla přesto velká.

Zároveň s oštěpem probíhala soutěž mužského skoku do dálky. V té se představil dorostenec Petr Meindlschmid a v oranžovo-černém dresu už zmiňovaný Jakub Kunt. Peťa nás i sebe trochu vystresoval, protože první dva pokusy přešlápl. Ve třetí sérii rozhodčí konečně zvedla bílý praporek a všichni jsme si oddychli. Nejvíc ale trenér Jirka Brázdil, který tuto situaci u Petra ještě nezažil. Finálové skoky už Peťa zvládl o poznání lépe. V největším protivětru -2,3 m/s dopadl na 714 cm a vybojoval krásnou bronzovou medaili. Jako jediný skočil všechny tři pokusy za sedm metrů, stříbro mu přesto uniklo o jeden centimetr a zlato o pět. V napínavé dálkařské soutěži se hned za Peťu zařadil Kuba Kunt. Jeho 711 cm medaili nebralo, což nás trochu mrzelo, ale i tak to byla skvělá podívaná.

Třešničkou na dortu byl běh na 3 000 m překážek v čele s favoritem Tomášem Habartou. Tom se od začátku závodu držel na druhé pozici, ale v závěrečných kolech převzal vedení a udržel ho až do cíle. Ve stýplu trenér Ivoš Ressler očekával větší boj o vítězství. Nakonec Tom vyhrál s velkým náskokem osmi sekund před druhým Kováčechem z Vítkovic a jeho čas 8:50,28 min. byl tak kvalitní, že znamenal rekord mistrovství.

Blahopřání

Všem závodníkům i trenérům blahopřejeme k výborným výsledkům a těšíme se na další, snad stejně úspěšnou sezónu. Za podporu děkujeme rodinným příslušníkům, fanouškům a nezávodícím atletům. Tak třeba Kája Mitanová se přijela do Brna podívat sama autobusem. Týmový duch funguje!

Print Friendly, PDF & Email
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je L.B.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *